archiv 2021

ROK 2020 2021 V NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLE 

ROZLUČKOVÁ PÁRTY 2021

Pro rodiče a děti jsme v úterý 29. 6. 2021 připravili rozlučkovou zahradní párty. Počasí nám přálo a tak si děti mohly užít vodních radovánek a připravených doprovodných center v celém areálu naší krásné školní zahrady. 

Všem přejeme krásné prožití léta a v září s některými z vás na viděnou. 

 

LOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY A SLAVNOSTNÍ PASOVÁNÍ NA PRVŇÁČKY 

 

Slavnostní rozloučení s předškoláčky proběhlo v naší mateřské škole ve čtvrtek ve slunečném  pozdním odpoledni. Děti si pro své rodiče připravily malé taneční  představení za hudby Pomády.  Pasování se ujal opět pan ředitel Mgr. Oldřich Málek. Děkujeme Všem rodičům za spolupráci a svěřenou důvěru po dobu předškolního vzdělávání jejich nejdražších dětiček v naší MŠ. 

Poděkování patří i paním učitelkám Drahušce Brožové a Janičce Hůlkové za přípravu svých předškoláčku v tak bohužel náročném školním roce. 

Za mateřskou školu přeju krásné a pohodové léto plné zdraví a báječných zážitků. 

 

Více fotek z akce naleznete ke stažení na rajce.idnes.cz, pod přihlašovacím  jméno: slunicko
Heslo: kód od vstupních dveří bez křížku 

Krassková Zuzana  

DEN DĚTÍ VE ŠKOLCE

V úterý jsme s dětmi oslavili jejich velký svátek.  Den se nesl v duchu karnevalové show.  Ráno k nám přijela návštěva z divadla U staré herečky z Hradce Králové s nádhernou pohádkou Zvířátka a loupežníci.   Pak následovaly dárečky v podobě nových venkovních vah i tvarohového překvapení. Taneční párty na čerstvém vzduchu a skotačení dle libosti na školní zahradě. 

Všem dětem přejeme za školku ať jim nikdy nezmizí ten krásný úsměv z jejich tváří. 

 

Více foteček najdete na www. rajč net. 

 

Návštěva čarodějnice Bludimíry
ve Skuhrově nad Bělou 

 

 

Ve čtvrtek nás ve školce navštívila vzácná návštěva paní Bludimíra, která děti naučila pár kouzel a přinesla jim dárek v podobě keramických žabiček. 

 

Touto cestou bych chtěla poděkovat DDM Déčku z Rychnova nad Kněžnou a jmenovitě paní Martině Fajglové za vskutku vydařené představení pro děti. 

 

O HRADU SKUHROVU 

Pro děti jsme si připravili divadlo na motivy místní pověsti "O paní Kateřině a Skuhrovském hradu".  Děti jsme přivítali chlebem a solí a  nechyběli i voňavé homolky. 

 

Děkujeme DDM "Déčku" v Rychnově nad Kněžnou za zapůjčení dobových kostýmů. 

 

 

 

 

ČARODĚJNICKÝ TÝDEN V NAŠÍ ŠKOLCE

Více o akci se dočtete v jednotlivých třídách MŠ na tomto webu.  

KARNEVAL V NAŠÍ ŠKOLCE 

TŘI KRÁLOVÉ V NAŠÍ ŠKOLCE 

JEŽÍŠKOVÁNÍ  2020

PÁTEČNÍ NEBESKÁ  NÁVŠTĚVA V NAŠÍ ŠKOLCE  

ZAZIMOVÁNÍ ZAHRADY

V pátek nás přišel navštívit do školky nedočkavý sněhuláček. Ve středu, na svatého Martina, čekal sněhovou nadílku a ona nepřišla.  A dokonce už věděl proč. Děti v naší školce nemají ještě uklizené venkovní hračky a nemají zazimovanou zahradu. A tak jsem společně se sněhuláčkem  zahradu připravili na zimu, vytáhli sněhovou peřinu a pokusili se přivolat první sněhové vločky.  

VZPOMÍNKA NA NÁHRADNÍ PROVOZ MATEŘSKÉ ŠKOLY

V CENTRU

Vážení rodiče předškoláků, 

od září 2020 je distanční výuka pro děti v povinném předškolním vzdělávání (děti, které by měly v září 2021 nastoupit do ZŠ) povinná. Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace a omezení provozu mateřské školy zahajujeme distanční výuku od 19. 10. 2020 Zasílám Vám proto informace o tom, jak bude tato forma vzdělávání probíhat.

 

Na stránkách školy www.zsskuhrov.cz rozkliknete ŠKOLA DOMA, Mateřská škola. Rodičům dětí v povinném předškolním vzdělávání (dále jen "předškoláci") budeme vkládat 2x týdně (úterý, čtvrtek) materiály (pracovní listy a další úkoly). Nemáte-li možnost si materiály vytisknout, napište mi nebo zavolejte a domluvíme se na dnu a čase, kdy bude možné si úkoly osobně vyzvednout v MŠ. Naše zkušenost je taková, že děti tyto úkoly baví a těší se ně. Proto předpokládáme, že by v době nepřítomnosti dítěte v MŠ mohly být pro děti příjemným zpestřením.  

Jak jsem již výše uvedla, distanční výuka je povinná a je tedy nutné vypracované úkoly odevzdávat. Nechceme Vás obtěžovat skenováním pracovních listů a další prací s nimi. Úkoly prosím uschovejte a až se dítě vrátí do MŠ, tak je odevzdáte paní učitelce. Naším cílem není naložit na Vás další povinnosti, ale v rámci možností připravovat Vaše dítě na nástup do 1. třídy, i když nebude přítomno v MŠ. Neobávejte se prosím, že Vás zahltíme pracovními listy.

 

Vážení rodiče,

vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace a omezení provozu mateřské školy Vás chceme informovat, že jsme pro Vás obnovily činnost naší facebookové skupinky s názvem MŠ Sluníčko - Skuhrov n. B.

Většina z Vás již ví, jak skupinka fungovala na jaře letošního roku při přerušení provozu MŠ. Každý týden jsme vkládali do skupinky různé návrhy na aktivity pro děti a Vy jste nám posílali fotografie či videa, jak úkoly s dětmi plníte. Myslíme, že tato činnost byla pro všechny příjemným zpestřením a povzbuzením. Skupinka je opět uzavřená a tajná čili nikdo, kdo není členem skupinky, ji neuvidí. Členem mohou být pouze rodiče dětí a samozřejmě také personál MŠ.

Na rozdíl od distanční výuky, která je pro děti v povinném předškolním vzdělávání povinná, úkoly, které bychom připravovali na FB skupinku pro všechny děti (nejen předškoláci), povinné nejsou.

Předem děkujeme za spolupráci

 

 

 

KAŠPÁRKOVO  DIVADLO 

 

Ve čtvrtek 17. 9. 2020 

Poděkování rodičům za pomoc při úpravě

zahrady a lesoparku

 

Touto cestou bych chtěla ještě jednou poděkovat všem účastníkům akce "Naše zahrada naše školka", která se konala ve čtvrtek 17.9.2020.

Díky aktivním rodičům se nám podařilo nejen upravit lesopark, vyčistit schody, pískoviště, opravit schody k lávce, posekat roští, posbírat staré větve,  ostříhat živý plot, vyčistit bosonohou stezku a upravit cestu za zadní brankou u krmelce. V zarostlém křoví se nám podařilo najít i ztracené zahradní schody. 

Nejen za děti v mateřské škole děkuje Zuzana Krassková

 

ZAČÍNÁME

MOTÝLCI 

U Motýlků 

Třída  Motýlků začala provoz v tomto školním roce z důvodu rekonstrukce topení v prostorách školní družiny při základní škole.  Od září do října zde budou chodit děti co se seznamují s režimem a rituály, které mateřská škola nabízí. Začínají se adaptovat na nové prostředí a zvykají si na pobyt mimo domov a rodinu. Chodí sem děti, kteří do mateřské školy ještě nikdy nechodily. Bojují s novým a neznámým prostředím, novými věcmi, zkušenostmi i pocity. Proto jsem tuto třídu provizorně umístily do školní družiny, kde se jim v jejich začátku  nebudou měnit ani podmínky, ani učitelky ani jejich prostředí. Po přestavbě se děti rozdělí do třídy Berušek a Motýlků. Tak nám držte palečky, ať to zvládneme co nejvíce bez slziček.

Snažíme se, aby se dětem v novém neznámém prostředí líbilo, aby se cítily dobře a bezpečně.

CHARAKTERISTIKA TŘÍDY 

Pro tento školní rok je ve třídě zapsáno 11 žáků, z toho sedm děvčšátek a čtyři chlapci.  Děti jsou ve věku 2-3 roky.

Děti se jeví jako velmi živé, veselé s velkým zájmem o činnost, panuje zde příjemná atmosféra, kde se snažíme dodržovat pravidla, která jsme si společně stanovili.

Prostory jsou děleny na šatnu pro žáky, třídu, která je vybavena částí s kobercem, kde děti i odpočívají. Stolečky s židlemi, kde má každý své místo se svou značkou a využíváme je i pro stravování. Na třídu navazuje dětská kuchyňka s funkčním dřezem a místem pro výdej stravy.

V prostoru kuchyňky se mohou děti kdykoliv během dne napít z vlastního hrnečku, k dispozici mají vodu, čaj nebo džus. Sociální zázemí má třída své vlastní a je uzpůsobeno pro použití pro 2- 3 leté děti.

Hračky a didaktické pomůcky jsou uzpůsobeny pro tuto věkovou skupinu a pravidelně je obměňujeme, dětem jsou k dispozici pro ně na dosažitelných místech.

Do školky se děti těší a s rodiči je velmi příjemná spolupráce.

 

U Motýlků v červnu 

V červnu jsme u Motýlků proletěli velký kus světa. Navštívili jsme Indiány v Americe, krásné motýly v pralese, ochladili se na Severním pólu, kde jsme lovili ryby. A nakonec jsme s Beruškami hledali indiánský poklad. Vyrazili jsme do Afriky, poznali jsme nová zvířata, lidi, vyrobili náhrdelníky, ale hlavně jsme si pořádně zabubnovali. Projeli jsem svět křížem krážem se všemi dopravními prostředky. Byli jsme na návštěvě v Baspu a vyrazili na cyklo výlet do Solnice. S Beruškami jsme si to užili v Novém Městě nad Metují se zámeckými skřítky.

NÁVŠTĚVA BLUDIMÍRY V NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLE

 

U Motýlků v květnu 

U motýlků se květen nesl na téma Domov, náš domeček. Naučili jsem se říkanku Veselý domeček. Hlavním tématem bylo povídání o mamince. Jak se jmenuje, jaké má vlasy, co doma dělá a s čím jí doma pomáháme. Vytvářeli jsme přáníčka. A když pršelo, hráli jsme na hudební nástroje a zpívali.

Čarodějnický týden u Motýlků 

Celý týden se u Motýlků nesl ve znamení příprav na čarodějný den. 

Malovali jsem, čarovali, vařili i vyráběli. Připravovali se na výlet za čarodějnicí Bludimírou. 

U MOTÝLKŮ V ÚNORU 

V únoru nás čekalo velké téma Bacil. Pustili  jsme si pohádku Kropáček má angínu s Machem a Šebestovou  a povídali si  na téma naše tělo a bílé zoubky. Byli jsme s medvědem Bohoušem u zubaře, pořádali soutěž v čištění zubů a samozřejmě i u nás nechyběl karneval.

 

U MOTÝLKŮ V LEDNU 

V lednu jsme přivítali Tři krále a radovali se ze sněhové nadílky. Čekal nás sněhový týden s pohádkou Rukavička. Pak následoval týden plný zimních sportů a VELKÝ ŠKOLKOVÝ PSÍ DEN - závody psích spřežení, kdy na děti čekal slalom, vytí na měsíc, hledání kosti ve sněhu a samozřejmě jako správní hafani se museli trefit na patník.  Ke konci ledna jsme se vydali po stopách medvěda Bohuše. Medvěd nám poslal dopis, že se nám schoval a chce, abychom ho vyrazili hledat. Když ho prý najdou, můžou se k němu podívat do batohu, kde najdou dobrůtky.

 

U MOTÝLKŮ V PROSINCI 

Adventní čas se nesl v duchu očekávání. Na čerty jsme se připravovali bedlivě. Mračili se, pošklebovali i vyplazovali jazyky jako správní čerti. A Mikulášské družiny jsme se opravdu dočkali.  Vánoční den u Motýlků se vydařil. Ježíšek nadělil dětem plno nádherných dárečků a překvapení. Maminky napekly cukroví, na kterém jsme si všichni moc pochutnali. 

 

 U MOTÝLKŮ -  OD LISTOPADU 2020

Naší prioritou  je nyní vytvořit dětem v novém, pro ně  neznámém prostředí, klidnou a přátelskou atmosféru, tak aby se cítily dobře a bezpečně.  Naučit se novému režimu a rituálům v naší nově zrekonstruované třídě v mateřské škole. Zařazení značek, sebeobslužných činností v novém prostředí.

V listopadu začalo k Motýl 11 dětí z toho 4 chlapci a 7 holčiček ve věku od dvou do tří let. Paní učitelka Terezka a Zuzanka se snaží zachovat dobrou atmosféru třídy, která se vytvořila již ve školní družině a navázat na získané dovednosti a zkušenosti dětí z předešlých měsíců. Některé děti jsou samostatnější, jiné ještě potřebují více času a trpělivosti při adaptaci na nové prostředí mateřské školy. Velký důraz je kladen na samostatnost a volnou hru.

 

Třída Motýlků je barevná, působí útulně. Prostor je menší, ale i přes to je rozdělen na dvě části-odpočinkovou a stolečkovou/ hrací. Hry a hračky jsou umístěny tak, aby byly dětem dobře přístupné.  Prostředí je podmětné a bezpečné. Při pobytu venku využíváme nejčastěji zahradu a lesík, kde jsou různá lákadla a  pro děti zajímavé koutky.

 

Snažíme se, aby se dětem v novém neznámém prostředí líbilo, aby se cítily dobře a bezpečně.

 U BERUŠEK 

/obrazky/materska_skolka/DSC_1019.JPG

U Berušek

K Beruškám  bude tento rok chodit 25 dětí. Bohužel nynější situace nás na začátku roku rozdělila  do dvou skupin. Ti, co už do naší mateřské školy chodili a ti co se s naší školou seznamují. Společně se sejdeme až v listopadu, po dokončení rekonstrukce topení v MŠ. Nováčci začínají  svůj rozjezd ve třídě Motýlků, která je prozatím umístěna ve školní družině.  Druhá část Berušek je nyní prozatím ve třídě Motýlků v budově MŠ a za pár dnů se společně s Broučky přesune do společenského centra. 

I přes tyto komplikace se snažíme dětem naplnit program a činnosti plnící cíle ŠVP a zajistit co nejpříjemnější začátek školního roku. U stávajících Berušek jsme si připomněli pravidla a rituály v naší třídě. Vyprávíme si nejen o mateřské školce, ale i o třídě Berušek a našich kamarádech. Dovolte nám Vás nechat nahlédnout pomocí fotek, jak se nám daří v naší školce, u nás, u Berušek.

 

U Berušek v červnu

Začátek června jsme oslavili tradičně dnem dětí. Užili jsme si super karneval, který probíhal ve školce i na zahradě. Počasí nám přálo. Měli jsme promenádu v maskách, zatančili jsme si a dostali jsme nanuka. Vyráběli jsme šaty pro princeznu z látek, které nám přinesla paní Šeflová-moc děkujeme. Vznikly krásné modely, jste si mohli prohlédnout v šatně u Berušek. Další týden jsme vyrazili ke hvězdám. Povídali jsme si o vesmíru, slunci i o naši Zemi. Letěli jsme do vesmíru, vyráběli raketu, malovali Zemi, dokonce si i hráli i na kosmonauty. Z vesmíru rovnou do Ameriky za indiány. Malovali jsme, vyráběli totem. Stavěli jsme oheň pro indiána a čekala nás indiánská stezka. Zmalovali jsme se, brouzdali jsme se trávou, dali jsme si venku svačinu, šli jsme bosonohou stezkou, hledali jsme indiánský poklad... Z Ameriky rovnou do Afriky. Bubnovali jsem, tancovali, vyráběli, prostě si ty poslední dny v naší školce pořádně užili. Dokonce i na výlety jsme vyrazili. Přejeme od Berušek všem krásné a pohodové léto. 

NÁVŠTĚVA ČARODĚJNICE BLUDIMÍRY V NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLE

 

 

Květen u Berušek 

 

Začátkem května jsme připravovali přáníčka a dárečky pro naše nejmilejší maminky k jejich svátku.  Vařili jsme pečený čaj i poznávali samo tvrdnoucí hmotu...  Místo, kde žiju bylo naše nové téma. Domečky jsme lepili, kreslili, stavěli a poznávali naše okolí.   Seznámili jsem se s historií našeho Skuhrova nad Bělou. Přijel k nám Mutina Skuhrovský a jeho žena Kateřina.  Děti si mohly užít pověst o skuhrovském hradě a syrečcích v podání Klečky - Kamči, Mutiny-Péti a paní Kateřiny-Zuzanky.  Nechybělo přivítání s chlebem a solí a očichávání a ochutnávání syrečků. Ve dalším týdnu jsme si postavili hrad a zahráli si na princezny a prince. Zatančili jsme si, vyrobili číši, vějíř i navlékali korálky.   Bylo to moc fajn a všichni jsme si to užili. Vyrazili jsme na mini výlet na náš hrad. Nezmokli jsme, vylezli jsme i na rozhlednu...ale jen do prvního patra, i tak super zážitek. Berušky, za nás jste velké šikulky.

 

 

ČARODĚJNICKÝ TÝDEN U BERUŠEK 

U Berušek jsem si parádně užívali čarodějný týden. Skládali jsme, řádili jsme venku, vařili lektvary, létali na koštěti, hráli si s drahokamy a také jsme si zašli do divadla na pohádku „O perníkové chaloupce.“

A v pátek to přišlo...  Do perníkové chýše ve školce jsme si museli zajít pro kamínek a pak na nás čekaly úkoly na zahradě. Let na koštěti, prolézání tunelu, vařenípolévky pro veverku, a hlavně návštěva ježibaby Janiny...Odvážlivce šli samy a někteří potřebovali pomoc. Od ježibaby dostali sladký perníček.

Moc jsme si to všichni užili.

 

Více fotek najdete na rajčeti. 

Karneval u Berušek 

Únor u Berušek 

V únoru jsme si povídali u Berušek o nemocech a bacilech. Poznávali jsme naše tělo a bojovali s bacily, v duchu hesla
"Ve zdravém těle zdraví duch." Zkoumali jsme, vytvářeli, léčili, zachraňovali, cvičili i uklízeli a prali. Další týden jsme si povídali o zoubku, ať už zdravém nebo bolavém. Babu Jagu jsme učili čistit zuby. Třídili jsme zdravé a nezdravé potraviny, ukázali jsme si vše, co potřebujeme k čištění zubů. Masírovali jsme kamaráda, hráli si s kouzelnou tužkou, malovali bacily a poznávali naše tělo s kamarádem Ferdou, což je kostlivec.  Doufáme, že si to pořádně děti užily.

A co jsme ještě všechno stihli? Zkoušeli jsme chodit jako loutka, postavili jsme krásné sněhuláky, užili si zimních radovánek. Slavili jsme hned troje narozeniny a stihli i diskotéku. Zahráli jsme si na školu, přivítali jsme mezi námi nové kamarády a ukázali jim, jak to chodí v naší školce.

Na konci února jsme stihli i KARNEVAL. Vyrobili jsme šašky, klauny, měli jsme promenádu v maskách, a že jich bylo, i paní učitelky a paní uklizečky se nám proměnili před očima.

Moc jsme si to užili a třešničkou na dortu byl zmrzlinový pohár ze zmrzliny od Ulrichu, kterým moc děkujeme.

Leden u Berušek 

 

V měsíci lednu jsem přivítali mezi námi vzácnou návštěvu a to Tři krále.  Celý týden si užili velké sněhové nadílky na naší zahradě. Dali jsme si závody na lyžích a prošli jsme si cestu Tří králů. Kometu jsme zkusili udělat i z modelíny, postavit si
z kostek velblouda docela se povedl. Vyrobili jsme si krásné korunky, ve kterých jsme i svačili. Kreslili jsme kometu, abychom pomohli Třem králům najít cestu za Ježíškemak. Poznávali jsme písmenka, tři králové K, M, B.

Další týden se nesl v duchu zimy. Povídali si o ptáčcích a zvířátkách v zimě. Zazpívali si písničky, namalovali a vyrobili si ptačí strom a zacvičili na ptačí stezce. Uvařili zvířátkům dobroty a donesli je ke krmelci. Celý týden jsme si užili se sněhuláčkem Emilem. Vyprávěli jsme si o něm pohádku a společně se mu představili. Poznávali jsme svá písmenka i svá jména. Naučili jsme se o něm básničku "Sněhuláček panáček", rozpočítadlo "Stál sněhulák na šišato" i zazpívali písničku "Mráz."

Zahráli si pohádku o sněhuláčkovi a Vyrobili si sněhuláčky nejen z papíru. Počítali knoflíky i strouhali mrkvičku. Zkusili jsme pokus se sněhem, postavili jsme super dráhu. Zahráli si na sportovce. Namalovali jsme si krasobruslařku a hokejistu. Moc se jim to povedlo. A konečně zimní radovánky a šťastné, i když trochu zmáchané děti. Na přání dětí jsme opět závodili
na lyžích.  

Zahráli jsme si i na psí spřežení. Vyrobili si pejska. Seznámili jsme se s pejskem Alíkem, namalovali jsme si čumáčky a připravili jsme se na velké psí závody.

 

Ježíškování  u Berušek

V prosinci u Berušek 

 

Prosinec se nesl v adventním čase. Zdobili jsme naší školku, vyráběli jsme adventní věnec a začali se těšit na čertíčky.
K čertíčkům jsme také udělali Mikuláše, zkusili jsme čertovu dráhu, naučili se básničku pro čerta a dnes jsme si vyrobili adventní věnec a zapálili 1 svíčku. Vyrobili jsme jim pořádný kotel plný čertích kamarádů. A to nejdůležitější nás čekalo v pátek, návštěva Mikulášské družiny.  A bylo to tady. Čekáme na Mikuláše, když vstoupil do dveří, přáli bychom vám vidět ty jiskřičky v očičkách dětí. I když se bály, byly statečný a každý si šel k Mikuláši pro balíček plný dobrot a pak se malým čertikům krásně spalo.

Ve středu k nám přijelo divadlo. Byl to vánoční příběh z Betléma o narození Ježíška. Zazpívali jsme si známé koledy, dětem se to moc líbilo. Tak nám to uteklo, máme tu Vánoce. Nazdobili jsme si stoly. Nechybělo cukroví, za které děkujeme. Čekání na Ježíška jsme si zkrátili. Zkusili jsme některé staré zvyky. Rozkrojili jsme jablíčko, pouštěli lodičky a házeli střevíčkem. Začali jsme vyrábět překvapení pro rodiče a postavili si betlém. Byl tam Josef i Marie, Ježíšek i zvířátka.  Konečně jsme se dočkali. To bylo překvapení, stromeček tam opravdu byl i s dárečky. Každý si rozbalil dva dárečky a hned jsme to museli vše vyzkoušet.

Už se nám krátí čas do Vánoc, zapálili jsme třetí svíčku, byli jsme se podívat na stromeček u centra, napsali jsme si přání pro Ježíška na kouzelného kapříka, zacvičili jsme si s čepicí a užili si papírovou koulovačku, když není sníh venku. Zazimovat naši školkovou zahradu. Aby mohla přijít zima.

 

 

U BERUŠEK -  LISTOPAD

 

V listopadu se nám podařilo zprovoznit po rekonstrukci topení mateřskou školu. Konečně se můžeme sejít všichni ve svých třídách a začít si společně užívat her a činností v naší mateřské škole. K Beruškám od listopadu chodí 25 dětí, z toho 11 dívek a 14 chlapců. Bohužel i začátek tohoto roku se nese v hrozbě koronavirové epidemie, která ovlivnila i náš chod mateřské školy a nástup nových Berušek mezi nás. I přes veškeré současné komplikace si děti velmi rychle zvykají na nová pravidla, těší se na nové činnosti, spolupracují jak s učitelkami, tak s ostatními kamarády.  Na Berušky se nyní těší paní učitelka Bc. Zuzana Krassková. Se sebeobslužnými činnostmi a veselou atmosférou nám pomáhá ve třídě Jana Sedláčková, která velice citlivě reaguje na potřeby dětí a je velkou oporou zejména při ranních činnostech.

 

Učebna je rozdělená do několika částí.  Herna s kobercem členěna tematicky na podmětové koutky domácnosti, obchůdku, divadýlka, sportovního koutku, a místa pro hru s autíčky a hračkami.  Po obědě zde odpočíváme.  Druhá třída je vybavena stoly, pitným koutkem a didaktickými hračkami. Tato část třídy se využívá při nabídkových, didaktických činnostech a stravování.  Dále je zde ateliér s možností samostatného využívání výtvarných potřeb a koutku pro hru s kostkami. Sociálním zařízení je opatřeno sprchou. Staré a nevyhovující akumulační kamna byla nahrazena ústředním topením, které zvětšilo prostory tříd a které lze během dne regulovat dle potřeb dětí.

 

Během celého školního roku se budeme snažit dětem poskytnout podpůrnou a podmětovou atmosféru v procesu výchovy a vzdělání, založenou na porozumění, bezpodmínečném přijetí dítěte, uznání a naslouchání. Klademe důraz na důvěru, pocit jistoty a bezpečí. K dosažení cílů budeme využívat prožitkové, kooperativní učení. Snažíme se neustále reagovat na individuální potřeby všech dětí, vytvářet podmětné prostředí a doplňovat vhodné hračky a didaktické pomůcky. Zajistit bezpečné a čisté prostředí pro všechny děti. Vážíme si velmi dobré spolupráce s rodiči. Snažíme se, aby ve třídě vládla klidná a vlídná atmosféra.

 

 

HRÁTKY NA ZAHRADĚ - říjen 

ZÁŘÍ

Tento měsíc se nesl v duchu pravidel a seznamování. Vyrobili jsem si berušky, vydali se na putování za puntíky, zpívali písničky nejen o beruškách, tančili tanečky a dokonce si užili piknik na zahradě.  

U BROUČKŮ 

 

U Broučků

K Broučkům chodí v tomto roce 22 dětí, z toho 12 holčiček a 8 chlapců ve věku 5 až 6 let. Ve třídě je v tomto roce 19 předškoláků a dvě děti s individuálními vzdělávacími potřebami.  K Broučkům je přihlášena i jedna dívenka plnící povinné předškolní  individuální vzdělávání - plnící školní povinnosti z domu. 

U Broučků vedeme děti, aby si pomáhaly, aby se mladší a méně samostatné děti učily přirozenou nápodobou a sounáležitostí od starších a dovednějších a ti naopak respektovaly a pomáhaly mladším, nebo těm, kterým ta-či ona činnost zrovna tolik nejde. Děti se přirozeně učí, že každý jsme jinak dokonalí a každý postupně vyniká v něčem jiném. Nechceme soutěživost, ani protěžování relativně šikovnějších dětí, každý má své vlastní nadání a snažíme se, aby měly děti možnost si ho uvědomovat a rozvíjet a v rámci pravidel se individuálně projevovat.
Ve třídě Broučků spolupracují učitelky Drahomíra Brožová a nová paní učitelka Janička Hůlková. Obě učitelky se spolupodílejí na vytváření Třídního vzdělávacího programu, který po ukončení jednotlivých integrovaných bloků vyhodnocují.

 Ve třídě Broučků spolupracují učitelky Drahomíra Brožová a nová paní učitelka Janička Hůlková. Obě učitelky se spolupodílejí na vytváření Třídního vzdělávacího programu, který po ukončení jednotlivých integrovaných bloků vyhodnocují.

Třída je pěkná, útulná, působí barevně vesele a příjemně. Je rozdělena na hernu, třídu se stolečky a ateliér. V herně si děti hrají, probíhají tam pohybové činnosti, posezení v kruhu a rovněž některá volitelná Centra aktivit, (která využíváme v rámci prvků z programu Začít spolu). Po obědě zde děti odpočívají na lehátku. V místnosti se stolky probíhá především stolování, ale také další volitelná CA(manipulační hry, knihy a písmena, pokusy a objevy, domácnost).  Ateliér, jak sám název napovídá, slouží k výtvarným a pracovním činnostem, je zde také dílnička a sezónně pískovna. Každé z dětí z Broučků má zavedeno portfolio, kam průběžně zařazuje své výkresy a práce.

Hračky a pomůcky jsou  umístěny tak, aby byly dětem dobře k dispozici. Ve třídě je rovněž trampolína, gym. míče a další náčiní pro sportovní a pohybové činnosti. Máme zde piano pro hudební činnost, dále využíváme akordeon, flétnu, bubínky a řadu Orfovských nástrojů. V ateliéru i chodbách jsou nástěnky sloužící k vystavování dětských prací a k informacím pro rodiče „O čem si povídáme“.

Snažíme se zařazovat humorné prvky, vymýšlet stále nové a zábavné činnosti, výchovně vzdělávací proces probíhá v příjemné atmosféře, učitelky respektují individuální potřeby žáků. Vedeme děti k samostatnosti a ke spolupodílení se na tvorbě pravidel a činností v MŠ. Učíme děti pravidla vytvářet a dodržovat, aby se všichni cítily dobře, neohroženě a mohly si svobodně realizovat své činnosti a aktivity v MŠ-přičemž dbáme na bezpečnost dětí.

 

 

 

 

 

 

 

Tulácká noc s předškoláky 

Jako již tradičně se uskutečnila pro naše budoucí prvňáčky rozlučková Tulácká noc.  Výlety, přespání s vařením i tradiční překvapení je vždy připraveno pro naše předškoláčky.

Tento rok jsme si  TULÁCKOU NOC užili s kouzelným pírkem. Kam nás zavedlo,  co jsme s ním prožili, našli, ochutnali, napsali, zjistili, poslechli si, překonali, získali... Tak to si nechte vyprávět od těch nejpovolanějších. Doufáme, že děti si odnesly spoustu super zážitků.

Více fotek, které Vám napoví co děti prožily najdete na stránkách rajce.idnes.cz

 

 

U Broučků v červnu 

U Broučků se nesl červen v duchu loučení a pasování našich budoucích prvňáčků. I přes to jsme si stihli povídali o moři a cestování, hráli si na školu a proběhla i prezentace školních tašek. Oslavovali náš svátek, plnili jsme si přání, povídali jsme si o dětech z jiných zemí, vylezli jsme na rozhlednu, plnili jsme školácké úkoly, užili jsme si jízdu na koloběžkách.

Třikrát jsme slavili, cestovali jsme do dalekých zemích, připravovali překvapení pro rodiče a vyjeli si do lomu. Tímto bychom chtěli moc poděkovat paní Jirsove za pozvání a provedení v lomu, byl to zážitek! A co se dělo u Broučků dál? Vyrobili jsem pískovou stavbu, při ranním cvičení jsme si procvičili klenbu nožiček a také jsme trénovali vytrvalost při skládání puzzle. Ještě posíláme velký dík za dobrůtky, které nám mamky posílají na oslavu svátků a narozenin. Po pasování jsem za odměnu vyjeli  na výlet do Rychnova do muzea hraček, do parku, na hřiště, zámek apod....  

 

 

 

 

TEN KOUPÍ TO A TEN ZAS TOHLE 

V pátek jsem s Broučci vyrazili nakupovat do místního obchodu. Děti se  učily hospodařit se svými penězi, znát jejich hodnotu, umět si nakoupit a v neposlední řadě základům slušného chovani...

 

 

 

 

 

NÁVŠTĚVA ČARODĚJNICE BLUDIMÍRY

 

 

 

V květnu u Broučků 

V květnu jsme si začali povídat na téma rodina. Děti si přinesli své miminkovské fotky-vzájemně se poznávaly a měřily, jak už vyrostly. Vyráběli jsme, skládali jsme, cvičili, hráli hry na maminky, poznávali pojmy-teta, strýc, bratranec apod... Pracovali na zahradě-výběr topinambur, a dokonce nás přišel navštívit i pan mlok. Již se těšíme na příští týden, kde nás čeká povolání rodičů a čím budu, až budu velký ...

 

 

 

 

Čarodějnický týden a rej u Broučků

Začátkem týdne jsme čarovali s kamínky od Šeflu. Děti byly nadšené. Pak jsme pekli, malovali i čarovali a chystali se na čarodějný rej.

Letos jsme oslavili svátek čarodějnic pěkně od podlahy, a to rovnou dva dny v kuse. Ve čtvrtek čarodějnickými soutěžemi, kde si děti mohly přinést čarodějnický kostým.

V pátek nás čekala čarodějnická stezka za překvapením. Vyrazili jsem hned ráno po osmé hodině. Putovali jsme za čarodějnici Kanimírou ... Děti plnily různé úkoly, upálily čarodějnici, očesaly perníkový strom, opekly si hadi ocasky... Kromě čarodějnice Kanimíry akci s ohněm všichni přežili – tudíž považujeme akci za úspěšnou.

 

U BROUČKŮ V ÚNORU 

 

Broučci zdraví a hlásí, že byl únor zahájen ve znamení zimních sportů.  Domluvili jsme se, že si musíme tu krásnou zimu pořádně užít. Dělali jsme si bludiště ve sněhu, povídali jsme si o olympiádě, stavěli jsme olympijské kruhy, plnili jsme různé úkoly a zahráli jsme si pantomimu. 

Po rudninách jsme si začali povídat o lidském těle. Vyplňovali jsme pracovní listy, obkreslovali jsme si nožky a ruce, cvičili jsme s kruhy, vyrobili jsme si kamarády z víček, povídali si o Ferdovi-kostlivec, hráli zrakové hry a oslavili kamarádů narozeniny.

KARNEVAL U BROUČKŮ 

U BROUČKŮ V LEDNU

Začíná Nový rok a nový čas. Po příchodu třech králů jsme čas měřili, stopovali, sledovali v kalendáři. Učili jsme se dny v týdnu, měsíce a rok. K tomu nám hodně pomohla pohádka o 12 měsíčkách. Mrkli jsme se na roční doby a jejich znaky a nejoblíbenější hrou týdne byla vyhlášena Meluzína. Další týden se nesl v duchu zimních sportů. Soutěžili jsme v lyžování a oblékání, cvičili jsme s papírovými koulemi, skládali puzzle, stavěli sněhuláky z papíru a bruslili.

U BROUČKŮ V PROSINCI

 

 Začátek prosince se nesl ve znamení čertu, Mikuláše a andělů. Nejlepší aktivita, na které se děti jednohlasně shodly-stavení vidli z kostek. Prý pro óooobr čerta.

Další týden byl nabitý zážitky. Zapálili jsme první adventní svíčku, přivítali paní učitelku Drahušku, navštívili jsme berušky v peklíčku, upekli jsme pajtase, prošli si čerti dráhu, začali jsme vybírat adventní kalendář a připravovali se na příchod sv. družiny. Po krásných čertových zážitcích jsme se připravovali na Ježíška. Šli se podívat na krásný vánoční strom, na hřišti pozorovali pracanty, pekli cukroví a vyráběli překvapení pro rodiče. Vánoční týden probíhal v duchu zapálení adventní svíčky, výroby dárečků pro rodiče, úterní nadílky, svátečního oběda, ochutnávkou exotického ovoce a zkusili jsme si tradiční vánoční zvyky.

 

Poslední hlášení Broučku v tomto maličko "bláznivém" roce 2020. Přejeme Vám krásné svátky a hlavně zdraví do toho nového a doufejme lepšího roku 2021.

 

MIKULÁŠSKÁ DRUŽINA 

JEŽÍŠKOVÁNÍ