Základní škola a Mateřská škola Skuhrov nad Bělou

se nachází v malé obci Skuhrov nad Bělou ležící na trase
z Rychnova nad Kněžnou do Deštného v Orlických horách. Obklopuje ji charakteristická příroda Orlických hor, která nabízí možnosti vycházek i turistiku.

V okolí najdeme četné památky a technické zajímavosti.

Historie

První historické zmínky o mateřské škole ve Skuhrově nad Bělou pochází z roku 1939, kdy mateřská škola vznikla jako součást Obecné školy v místech dnešního obytného domu naproti kostela ve Skuhrově. Od roku 1949 sídlila mateřská škola v budově nynější základní školy.

Nynější  budova mateřské školy byla vybudána v roce1978. Škola byla dvoutřídné s technickým zázemím.  Od roku 2012 se rozhodlo o sloučení základní školy a mateřské školy  v jeden právní subjekt s názvem Základní škola a Mateřská škola Skuhrov nad Bělou.

V roce 2018 proběhla přestavba hospodářské budovy a byla navýšena kapacita mateřské školy na tři třídy s maximální kapacitou 66 dětí.

Mateřská škola je dvoupodlažní zděná budova s rovnou střechou, postavena v údolí řeky Bělé. MŠ je trojtřídní s kapacitou 66 dětí a s celodenním provozem od 6,00 do 16,30 hod.
V přízemí je hospodářský pavilon, třída Berušek, třída Motýlků. V prvním patře je třída Broučků. Děti jsou zařazovány do tříd dle věku. Škola nemá samostatnou ložnici a k odpočinku dětí po obědě rozkládáme lehátka v prostoru herny. Třídy jsou plně vybaveny na celodenní provoz.  Byly nově upraveny prostory prádelny, skladu prádla a sklady potravin a ovoce a zeleniny.

TŘÍDA MOTÝLKŮ

TŘÍDA BROUČKŮ

TŘÍDA BERUŠEK

Zahrada a lesopark naší MŠ. Budova je obklopena velkou zahradou a v zadní části hraničí s lesem. V přední části zahrady je vybudováno dopravní hřiště ve tvaru oválu. V zadní části zahrady se nachází dřevěné průlezky, skluzavka, dřevěný domek na uložení koloběžek a dřevěný domek sloužící na hru dětí, altán, houpačka a čtyři pérová houpadla. V této části zahrady jsou soustředěna 2 pískoviště, kryté plachtou. Jedno je zastřešeno sluneční clonou. Pod terasou je vybudován zahradní koutek a úložné prostory pro hračky. Je zde vybudována zahrádka  s dvěma vyvýšenými záhony s komposterem. Velká travnatá plocha v boční části zahrady slouží k pohybovým a míčovým hrám. Součástí zahrady je lesopark s bylinkovou spirálou, bosonohou stezkou a dalšími přírodními herními prvky. WC je součástí budovy MŠ a je přístupné venkovním vchodem.  Sezónní hry dětí zabezpečuje umělý kopec. Zahrada odpovídá svými rozměry kapacitě dětí. K dispozici mají děti koloběžky, odrážedla, hračky na písek, kočárky, sportovní náčiní apod. Na zahradě je nově vybudované pítko pro děti.

LESÍK

ZAHRÁDKA

LESOPARK

HŘIŠTĚ

KOPEC NA SÁŇKOVÁNÍ

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

BOSONOHÁ STEZKA

SMYSLOVÁ ZAHRÁDKA

Náš tým: Ve škole pracuje šest kvalifikovaných učitelek z toho tři absolventky kurzu logopedického asistenta a speciální pedagogiky. Tři provozní zaměstnanci, kteří pečují o čistotu, pořádek a dobré jídlo.

V naší škoce využíváme podmětné venkovské přirozené prostředí k rozvoji a vzdělávání dětí s hlavním cílem naučit děti sociálním dovednostem a samostatnosti. Stavíme program na výjimečnosti, vstřícnosti, spolehlivosti a otevřenosti nejen k místním rodičům, ale i celému okolí. Snažíme se rozvíjet dítě po stránce fyzické, psychické i sociální a vést je tak, aby na konci svého předškolního období bylo jedinečnou a relativně samostatnou osobností, schopnou zvládat aktivně takové nároky života, které jsou na ně běžně kladeny a zároveň i ty, které ho v budoucnu nevyhnutelně očekávají.

S investičními záměry nám pomáhá a vychází nám vstříc zřizovatel Obec Skuhrov nad Bělou.