O nás

Základní škola a Mateřská škola Skuhrov nad Bělou

se nachází v malé obci Skuhrov nad Bělou ležící na trase
z Rychnova nad Kněžnou do Deštného v Orlických horách. Obklopuje ji charakteristická příroda Orlických hor, která nabízí možnosti vycházek i turistiku. 

V okolí najdeme četné památky a technické zajímavosti.

 

 

 Historie

První historické zmínky o mateřské škole ve Skuhrově nad Bělou pochází z roku 1939, kdy mateřská škola vznikla jako součást Obecné školy v místech dnešního obytného domu naproti kostela ve Skuhrově. Od roku 1949 sídlila mateřská škola v budově nynější základní školy.

Nynější  budova mateřské školy byla vybudána v roce1978. Škola byla dvoutřídné s technickým zázemím.  Od roku 2012 se rozhodlo o sloučení základní školy a mateřské školy  v jeden právní subjekt s názvem Základní škola a Mateřská škola Skuhrov nad Bělou.

V roce 2018 proběhla přestavba hospodářské budovy a byla navýšena kapacita mateřské školy na tři třídy s maximální kapacitou 66 dětí.

 

 

 

 

Mateřská škola je dvoupodlažní zděná budova s rovnou střechou, postavena v údolí řeky Bělé. MŠ je trojtřídní s kapacitou 66 dětí a s celodenním provozem od 6,15 do 16,00 hod.
V přízemí je hospodářský pavilon, třída Berušek, třída Motýlků. V prvním patře je třída Broučků. Děti jsou zařazovány do tříd dle věku. Škola nemá samostatnou ložnici a k odpočinku dětí po obědě rozkládáme lehátka v prostoru herny. Třídy jsou plně vybaveny na celodenní provoz.  Byly nově upraveny prostory prádelny, skladu prádla a sklady potravin a ovoce a zeleniny. 

 

 

TŘÍDA MOTÝLKŮ

TŘÍDA BROUČKŮ

TŘÍDA BERUŠEK

 

 

Zahrada a lesopark naší MŠ. Budova je obklopena velkou zahradou a v zadní části hraničí s lesem. V přední části zahrady je vybudováno dopravní hřiště ve tvaru oválu. V zadní části zahrady se nachází dřevěné průlezky, skluzavka, dřevěný domek na uložení koloběžek a dřevěný domek sloužící na hru dětí, altán, houpačka a čtyři pérová houpadla. V této části zahrady jsou soustředěna 2 pískoviště, kryté plachtou. Jedno je zastřešeno sluneční clonou. Pod terasou je vybudován zahradní koutek a úložné prostory pro hračky. Je zde vybudována zahrádka  s dvěma vyvýšenými záhony s komposterem. Velká travnatá plocha v boční části zahrady slouží k pohybovým a míčovým hrám. Součástí zahrady je lesopark s bylinkovou spirálou, bosonohou stezkou a dalšími přírodními herními prvky. WC je součástí budovy MŠ a je přístupné venkovním vchodem.  Sezónní hry dětí zabezpečuje umělý kopec. Zahrada odpovídá svými rozměry kapacitě dětí. K dispozici mají děti koloběžky, odrážedla, hračky na písek, kočárky, sportovní náčiní apod.

 

 

LESÍK

ZAHRÁDKA

LESOPARK

HŘIŠTĚ

KOPEC NA SÁŇKOVÁNÍ

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

BOSONOHÁ STEZKA

SMYSLOVÁ ZAHRÁDKA

 

 

Náš tým: Ve škole pracuje pět kvalifikovaných učitelek z toho dvě absolventky kurzu logopedického asistenta a speciální pedagogiky. Tři provozní zaměstnanci, kteří pečují o čistotu, pořádek a dobré jídlo.

V naší škoce využíváme podmětné venkovské přirozené prostředí k rozvoji a vzdělávání dětí s hlavním cílem naučit děti sociálním dovednostem a samostatnosti. Stavíme program na výjimečnosti, vstřícnosti, spolehlivosti a otevřenosti nejen
k místním rodičům, ale i celému okolí. Snažíme se rozvíjet dítě po stránce fyzické, psychické i sociální a vést je tak, aby
na konci svého předškolního období bylo jedinečnou a relativně samostatnou osobností, schopnou zvládat aktivně takové nároky života, které jsou na ně běžně kladeny a zároveň i ty, které ho v budoucnu nevyhnutelně očekávají.

 

 

S investičními záměry nám pomáhá a vychází nám vstříc zřizovatel Obec Skuhrov nad Bělou.