Motýlci

Zuzana Krassková

Kamila Ulrichová

CHARAKTERISTIKA TŘÍDY

Pro tento školní rok je ve třídě zapsáno 11 žáků, z toho dvě děvčšáta a devět chlapců.  Děti jsou ve věku 2-3 roky.

Prostory jsou děleny na šatnu pro žáky, třídu, která je vybavena částí s kobercem, kde děti i odpočívají. Stolečky s židlemi, kde má každý své místo se svou značkou a využíváme je i pro stravování. Na třídu navazuje dětská kuchyňka s funkčním dřezem a místem pro výdej stravy.

V prostoru kuchyňky se mohou děti kdykoliv během dne napít z vlastního hrnečku, k dispozici mají vodu, čaj nebo džus. Sociální zázemí má třída své vlastní a je uzpůsobeno pro použití pro 2- 3 leté děti.

Hračky a didaktické pomůcky jsou uzpůsobeny pro tuto věkovou skupinu a pravidelně je obměňujeme, dětem jsou k dispozici pro ně na dosažitelných místech.

Do školky se děti těší a s rodiči je velmi příjemná spolupráce.

Březen u Motýlků:

„Březen, za kamna vlezem…“

Rozloučili jsme se se zimou- vynesli jsme Moranu a přivítali jsme jaro s písničkou „Vstávej semínko,  holala“. Užili jsme si holčičí i klučičí koledu a těšili jsme se na Velikonoce. Barvili jsme vajíčka, skládali, malovali, sázeli,…Povídali jsme si o vodě, sluníčku a kytičkách. Přijelo k nám divadlo s pohádkou „O veverkách a lidské hlouposti“.

Únor u Motýlků:

Další měsíc je za námi.V únoru jsme poznávali své tělo, povídali si o bacilech, hráli si na doktory. Zkoušeli jsme pokusy a naše smysly. Učili jsme se uklízet, prali jsme a věšeli prádlo, žehlili jsme, myli jsme a utírali nádobí. Moc nám to šlo. Užili jsme si pohádkový týden s pohádkou o Karkulce, vyrobili jsme si vlka a upekli jsme si bábovku pro babičku. Pohráli jsme si opět s našimi hračkami, protože byl vyhlášený Hračkový den. Užili jsme si i karneval.

Leden u Motýlků:

Tak tu máme nový rok a s ním leden. Navštívili nás Tři králové. Měli jsme opět náš oblíbený hračkový den, kdy jsme si mohli donést hračku od Ježíška a pohrát si s ní. Zkoušeli jsme přivolat sněhovou vločku, hráli jsme si na sněhuláky a povídali si o zimním oblečení. Přijela k nám paní s pejskem a seznámili jsme se s  canisterapií. Poznávali jsme Antarktidu, tučňáky, zimní sporty a ptáčky v zimě.

Prosinec u Motýlků:

Rok se překulil a máme tu poslední měsíc v roce. Těšíme se na čerta, kterého jsme se dočkali a přišel i s Mikulášem a andílkem. Užili jsme si sněhu, mohli jsme sáňkovat a pekáčovat u nás na zahradě. Netrpělivě jsme vyhlíželi Ježíška. Ten nám přinesl stromeček a krásné dárečky, které jsme mohli ukázat rodičům na Vánočním posezení. Vyrobili jsme dáreček a přáníčko pro rodiče…A můžeme se těšit na Štědrý den, který si užijeme doma s nejbližšími.

Listopad u Motýlků:

V listopadu jsme si užívali podzimu, hráli jsme si s jeho plody a využili pěkných dnů. Jeden den jsme si mohli donést do školky jednu hračku z domu a užít si Hračkový den. Připomněli jsme si Halloween-vyrobili jsme si dýně, strašáky,…Vyrazili jsme na první procházku. Povídali jsme si o lesních zvířátkách - zazimování, zahráli jsme si pohádku „Boudu,budku“ . Zazimovali jsme zahradu a zvířátka s vílou Podzimkou a Zimněnkou. Moc se těšíme na Mikuláše a hlavně na Ježíška…

Říjen u Motýlků:

V říjnu jsme sklízeli podzimní ovoce ,poznávali, ochutnávali,… Třídili jsme  s Cipískem, vykopali jsme si  brambory, upekli jsme je a usmažili jsme si i  bramboráky. Malovali jsme a hráli divadlo „Princeznička na bále“. Zkoumali jsme všechny dary podzimu-povídali jsme si, malovali ,vyráběli…ježeček z listí,bodlinky vidličkou,hádanka- hmatovka. V říjnu jsme také uskutečnili celoškolkovou dračí soutěž, která vyvrcholila akcí „Za humny je drak“.

Září u Motýlků:

Tak nám začal nový školní rok, máme nové kamarády…Seznamujeme se s novým prostředím, značkou, novými hračkami a hlavně být chvilku bez maminky. Užili jsme si týden plný houbiček-poznávali jsme, modelovali, kreslili, vařili a třídili… Do školky přijelo divadlo s pohádkou „Domku,domečku“. Přivítali jsme ve školce našeho nového kamaráda Cipíska, který si s námi bude hrát celý rok. Jablíčkový týden jsme malovali, tiskali, ochutnávali a pekli z jablíček.