Berušky

Červen u Berušek:

Poslední měsíc ve školce jsme s dětmi cestovali-Čína,Indie. Prohlédli jsme si čínský vějíř,čajový servis,oblečení a zkusili jsme jíst nudle hůlkami. Postavili jsme si indiánskou vesnici,stříleli z kuše a namalovali jsme si obličeje. Svátek dětí jsme oslavili divadlem „Čert a Káča“ a bublinkovou párty na zahradě. Vysázeli jsme na zahradě habry.Zopakovali jsme si bezpečnost o prázdninách u vody a na kole,dopravní prostředky,… Plnili jsme si přání dětí-například modelování, cvičení venku,vyrábění a výlety.  Putovali jsme za indiánským pokladem,rozloučili jsme se s naší kamarádkou a byli jsme na návštěvě u Kubíka.

Květen u Berušek:

V květnu jsme měli společnou akci „Probouzení v trávě“,přišli se k nám podívat rodiče a sourozenci a plnili úkoly  u pavouka,berušky nebo včelky.Dalším krásným dnem byl „Včeličkový“ .Byl to výukový program,kdy jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o včelkách. Připravovali jsme se pilně na besídku pro maminky,vyráběli jsme dárky,přáníčka.Po besídce jsme si za odměnu zašli na nanuk. Povídali jsme si o rodině,kdo s námi bydlí,… Přišel k nám pan kuchař a předvedl nám,jak se flambují palačinky,to byla dobrota. Koncem května nás čekal velký výlet-ZOO ve Dvoře Králové.Jeli jsme velikým autobusem,viděli jsme spoustu zvířatek.Začali jsme cestovat po světě-Amerika,Čína a Indie,...

 

Duben u Berušek:

V dubnu jsme si užívali jaro plnými doušky-každý den jsme poznávali jedno zvířátko-ovečku,krávu,prasátko,….modelovali jsme,cvičili s prasátkem,vyráběli zvířátka,vyrazili jsme na výlet za ovečkou.Vyjeli jsme do knihovny v Kvasinách,kde nás čekal výlet do pravěku. Připravovali jsme se na Velikonoce-malovali jsme kuřátko,zkoušeli jsme hokusy pokusy-ochutnávka vajíčka,barvení papírových i opravdivých vajec.Stihli jsme  holčičí i klučičí koledu a výpravu za vajíčkem na Březinu. Oslavili jsme Den Země-zasadili jsme pomlázku,posbírali odpad v lesíku a vyčistili jsme studánku pro vílu.Upekli jsme perníčky pro maminky. Čarodějnice jsme si užili ze všeho nejvícJ Od rána jsme byli v kostýmech,které jsme mohli předvést na módní přehlídce. Malovali jsme nehty ježibabě…Kouzlili,tančili,soutěžili na zahradě a opékali jsme marshmallow.

Březen u Berušek:

Měsíc březen byl ve znamení KARNEVALU-zasoutěžili jsme si-navlékali jsme žížaly,stavěli jsme komín,tančili jsme ,měli jsme promenádu masek.Dali jsme si popcorn,vyrobili jsme si korále z marcipánu a soutěžili se šlehačkou.                  Probouzeli jsme jaro-vyrobili jsme si broučka,zaseli semínka,vyráběli sluníčko,dělali jsme různé pokusy a hráli jsme pohádku „O semínku“. Vítali jsme JARO a tak jsme se museli rozloučit se zimou,vynesli jsme Morenu a odemkli jsme zahradu s vílou Elvírou.Byli jsme na výpravě za sněženkou a na výletě za klokanem. Povídali jsme si o koloběhu vody,pozorovali jsme a dělali různé pokusy s vodou.Vydali jsme se k prameni našeho potůčku v lese.

Únor  u Berušek:

Měsíc únor byl krátký, ale i přesto jsme stihli mnoho práce.Poznávali jsme  naše tělo, povídali jsme si o bacilech.Seznámili jsme se s novým  kamarádem Ferdou- kostlivcem,který nám ukázal,kde co máme.Navštívila nás záchranná služba- seznámení s houkáním sanity,s oblekem pana doktora,číslo 112,…Zahráli jsme si na mravenečka,který se polámal.Na svatého Valentýna jsme si vyrobili srdce z korálků a malovali jsme srdce do sněhu.Zkoušeli jsme pár pokusů-například s olejem a skořicí.Moc jsme si to užili…

Leden u Berušek:  

V lednu nás navštívili Tři králové, řekli nám o sobě spoustu zajímavých věcí a dostali jsme dárečky. Povídali jsme si o tom, jak jsme prožili vánoce s rodinou… V zimní a mrazivé dny jsme skládali sněhuláky z obručí, kostek,…Měli jsme různé druhy závodů- na lyžích, v ptačím  zobání,závody v oblékání čepic a rukavic.Stavěli jsme iglú z kostek cukru, modelovali jsme ze sádry, navštívili jsme Grónsko,lovili jsme ryby a pozorovali veverky. Vyrazili jsme na  výlet za sněhem do Deštného,kde jsme si pořádně zařádili. Moc jsme si to užili.

Prosinec u Berušek:  

Hned na začátku prosince jsme měli společné divadlo „Dvanáct měsíčků“,krásná a kouzelná pohádka. Moc jsme se těšili na čertíky a tak jsme vyráběli,skládali z víček,malovali,převlékali jsme se za čertíky,andílky,…Mohli jsme si pohrát v peklíčku i v nebíčku,jeli jsme se podívat na výstavu čertíků a Betlémů…a nakonec jsme se dočkali návštěvy Mikuláše a jeho pomocníků. Dostali jsme dobroty,ne zadarmo- za básničku. Přijel nám popřát krásné Vánoce andělíček na koni ,vyráběli jsme překvapení pro rodiče a představte si,že přišel i Ježíšek…

Mikulášská návštěva u Berušek 

 

Listopad:

V listopadu jsme si u Berušek povídali o zvířátkách z lesa,jak se chystají na zimu,…uspali jsme broučky,postavili jsme domečky zvířátkům.Zahráli jsme si pohádku O budce…Zazimovali jsme zahradu s babičkou a ježečkem, nalepili jsme domečky pro tři prasátka... Vyrobili jsme si husu pro Martina,kterého jsme celý týden vyhlíželi.Užili jsme si už i  čertíků,měli jsme postavené peklíčko a nebíčko.Zkoušeli jsme jak se čerti mračí,co mají rádi,jak smrdí,…Vyrobili jsme si krásný adventní věnec a zapálili jsme si první svíčku.

ŘÍJEN U BERUŠEK:

 

V říjnu jsme měli týden houbičkový,jablíčkový,bramborový…Pekli jsme rohlíčky s jablky, vyráběli jsme mošt,poznávali jsme brambory,kukuřici,pekli jsme bramboráky. Zachraňovali jsme studánku,hráli jsme divadlo „O veliké řepě“.

Paní učitelka Marcelka nám přišla zahrát pohádku „O žabce Katce“.Vyrobili jsme si strašidelnou dýni  a s rodiči jsme mohli vyrobit strašidlo,které jsme použili na Dušičkové cestě.

Září u Berušek

Hned druhý den jsme zahájili nový školní rok divadlem „Ferda mravenec“, seznamujeme se s novými kamarády, kteří tu s námi mohou být i s maminkou.

Vyrobili jsme si berušku, na kterou jsme si nalepili svou fotku a vystavili jsme si je do třídy,aby jsme věděli,kdo patří mezi Berušky.

Máme letos novou kamarádku Jůlinku, je to myška, ale moc šikovná. Učili jsme se nová školková pravidla a přivítali podzim.

„Beruškové“ informace ze schůzky rodičů:

 

  • Prosíme o desky na  PORTFOLIA dětí
  • Papírové kapesníky (kdo zatím nepřinesl)
  • Přehledné ukládání oblečení v šatně:

            - nahoře v košíčku jsou věci na ven

            - v přihrádce věci do třídy

            - v červeném pytlíčku věci na převlečení    (triko,spodní prádlo, ponožky, punčochy, náhradní tepláky,….)

  • máme novou posilu – paní Petru Pišlovou, která nám bude pomáhat ve třídě na pozici školního asistenta
  • v případě zájmu můžete přijít přečíst dětem pohádku na dobrou noc nebo poslat babičku či dědečka, kdyby vás napadl nějaký typ na výlet nebo exkurzi, budeme rádi za každý typJ
  • v lednu proběhnou třídní informační schůzky, které proběhnou individuálně, podle vašeho zájmu
  • možná už vám děti vyprávěly, že máme novou kamarádku Jůlinku, která nás bude provádět celým rokem…

 

V případě nejasností se informujte ve třídáchJ

 

                      MYŠKA JŮLINKA

 

Na začátku školního roku jsme mezi nás Berušky přivítaly novou kamarádku myšku Jůlinku. Jůlinka se dozvěděla o nás od své přítelkyně Berušky a ráda by poznala, jak to u nás v naší školce chodí. Myška Jůlinka nás provází po celý den. Vítá se s námi, hraje si, povídá si s námi v kruhu i odpočívá. Děti myšce Jůlince vybraly i školní značku a to zvoneček. Jůlinka má i svou židličku i svůj ručníček. Bude nás provázet po celý rok a stane se našim třídním talisman, který nám se vším bude pomáhat a radit.

Děti se Jůlince pomalu představují a seznamují ji, jak to v takové školce chodí.  Jůlinka na oplátku nám  pomáhá a radí, vymýšlí nám hry i příběhy.

My ji  za to na oplátku budeme vyrábět  spoustu kamarádů, brát ji  s sebou na výlety, připravovat ji dobroty,….. a dokonce si ji děti s rodiči mohou pozvat na rodinný výlet, oslavu, či jen tak na odpoledne nebo víkend. V kruhu si pak budeme  vyprávět, co vše jsme s Jůlinkou prožili a co poznali.  A bude prima, když třeba rodiče pošlou i pár fotek z návštěvy Jůlinky u nich a děti tím budou moci oživit své vyprávění. 

Fotečky založíme do památné knížky pro naši myšku Jůlinku. A kdo ví, co ještě společně vymyslíme ……

 

 

 Třídní učitelky: 

Bc. Zuzana Krassková

 Zuzana Šabatová 

 

Školní asistent: 

Petra Pišlová

 

/obrazky/materska_skolka/DSC_1019.JPG

CHARAKTERISTIKA TŘÍDY 

Pro tento rok je do třídy Berušek zapsáno celkem 27 dětí, z toho 13 dívek a 14 chlapců.  Věk dětí pro tento rok ve třídě je 3 až 5 let.

Na Berušky se v tomto roce těší paní učitelka Bc. Zuzana Krassková a paní učitelka Zuzana Šabatová společně nově s naší novou školní asistentkou Petrou Pišlovou., která bude dětem ku pomoci nejen při sebeobslužných činnostech.

 Během celého školního roku se budeme snažit dětem poskytnout podporu, jistotu a podmětovou atmosféru v procesu výchovy a vzdělání, založenou na porozumění, bezpodmínečném přijetí dítěte, uznání a naslouchání. Budeme klást důraz na důvěru, pocit jistoty a bezpečí. K dosažení cílů budeme využívat prožitkové, situační a   kooperativní učení. Chtěli bychom  navázat na výbornou spolupráci s rodiči.